Összetett keresés
Bolvári Andrásné
-
Település:
Kalocsa
- Megye: Bács-Kiskun
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2019
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: pingáló
- Születési év: 1940
- Halálozási év: 2020
Leírás
Bolvári Andrásné, „Ica néni” 1940-ben született Szakmáron, egy Kalocsa melletti településen. Nagyanyja híres íróasszony volt – Bárth János utal rá könyvében – , tőle tanulta a kalocsai motívumokat. Gyermekkorától fogva érdeklődött a népi motívumok megrajzolása iránt.
1958-71 között a Kalocsai Háziipari Szövetkezetben dolgozott kézi hímzőként.
1971-72-ben a herendi porcelángyárban dolgozott, itt tanulta meg a porcelánfestés technológiáját.
1975-ben porcelánfestő szakvizsgát tett Herenden.
1972-1989-ig a Kalocsai Porcelánfestő Üzem munkatársa volt. Alapítóként kezdetben csoportvezetőként, majd művezetőként dolgozott. A porcelánokon megjelenő népművészeti motívumok tervezése, illetve a termelésirányítás volt a feladata. Munkája során készített terveit az Iparművészeti Lektorátus zsűrizte, ezekből számtalan dicséretes minta született. (98-as étkészlet) Az általa készített dekorokat Európa számos országában, az USA-ban és Japánban is nagy számban értékesítették.
1995-től saját családi kisvállalkozás, a Panita Bt. alapítója, tulajdonosa, művészeti vezetője. A vállalkozás a kalocsai népművészeti hagyományok ápolására, megőrzésére, továbbadására jött létre. A munkatevékenységek a hagyományos pingálástól a modern technológiákon át a porcelánfestésig, illetve a kézi varrástól a gépi varrott riseliőkön keresztül a mai modern divatruházatokig terjednek. A munkafolyamatokban a tervezéstől a kivitelezésig részt vesz.
A népi motívumok szeretete egész életét meghatározza, hiszen ma is aktívan részt vesz az alkotó munkában. Azok közé a kimagasló alkotók közé tartozik, akik a tervezéstől a kivitelezésig a munkafolyamat minden részletét ismerik. Textíliákra mintát tervez, mindezt kézzel és géppel hímezni is tudja, ért a pingáláshoz, tojásfestéshez, a használati tárgyak, többek között a porcelán festéséhez. Kalocsán éveken át tanította a népi motívumok tervezését és festését a gimnazistáknak. Ő tervezte és készítette el több templom oltárterítőjét. A legnagyobb munkája a jánoshalmi Szent Anna templom összes oltárterítőjének megtervezése és megvarrása, ahol a főoltár 4,5 m átmérőjű.
Számos országban pingált, kiállításokon vett részt. 2013-ban a washington-i Smithsonian Folklife Festivalon képviselte a kalocsai népművészetet. 2019-ben Dubaiba kapott meghívást egy nemzetközi folklór fesztiváltra.
Jelenleg Hrivnák Tünde divattervező „BY ME” kollekciójához készíti a kalocsai népi díszítő elemeket. Aktív tagja a Mezei Virágok Népdalkörnek, a Hagyományőrzők Kézműves Közösségének. A Varajti Gizella Színjátszó Kör autentikus színpadi megjelenéséhez is sok segítséget kapott Ica nénitől.
A kalocsai népi motívumok ismerője, alkotója, átörökítője.
DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK
DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK
Építésügyi és Városfejlesztési Miniszteri kitüntetés (1986)
Pécsiné Ács Sarolta díj (1996)
Népművészet Mestere díj (2019)
IRODALOM ÉS FORRÁS
Bárth János: A kalocsai szállások településnéprajza. Kalocsa, 1975.
Források
Kapcsolódó irodalom:
Bárth János: A kalocsai szállások településnéprajza. Kalocsa Város Kiadása, 1975.