Magyarország
Horváth Tibor
- Település: Füzesabony
- Megye: Heves
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2008
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: bőrműves
- Születési év: 1950
Leírás
Horváth Tibor 1950-ben született Füzesabonyban. A bőrművességgel 1977-ben kezdett el foglalkozni, ekkor még csak hobbiszinten. Főállásban vegyésztechnikusként dolgozott. A népi bőrművesség alapjait, mesterfogásait, jellegzetes technikai elemeit a szíjgyártó szakma nagy mesterétől, a Debrecenben élő Kádár Gyulától (Népművészet Mestere, 1983) tanulta. Hatvanban, a Pályakezdők Szakiskolájában népi bőrműves szakon oktatott. 1990-től már csak bőrművességgel foglalkozik, feleségével együtt dolgoznak a műhelyben. A mindennapi életben használatos marhabőrből készült tárgyakat készítenek. A parasztság által őrzött ornamentikákat, a szűcsök, nyergesek, és általában a bőr feldolgozása során használt díszítőelemeket – a mai igényekhez igazodva – rendkívül igényesen és magas színvonalon valósítja meg. Különböző kiállításokon és országos tárlatokon is többször részesült szakmai elismerésben. Számtalan külföldi kiállításon mutatta be alkotásait (Franciaország, Hollandia, Németország, Ausztria, Olaszország). Két évtizede rendszeresen tart előadásokat, gyakran oktató munkát végez szakiskolákban, alkotótáborokban. Az utóbbi néhány évben a szakmai szempontból igényesen kialakított tiszafüredi alkotóházban végzi a bőrősök szakmai nevelését.
DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK
Bőr és cipőipari kiállítás, Pécs aranydíj (1978);
Hevesi Mozaik, Eger II. díj (1986);
Észak-magyarországi Kaláris, a Művelődési Minisztérium különdíja (1989);
Országos Népművészeti Kiállítás aranyplakett díj (1989);
Népi Iparművész cím (1990);
IV. Országos Népi Mesterségek Művészete pályázat, „A felújításért” díj (1991);
Gránátalma-díj (1992);
Gránátalma-díj (megosztott Horváth Tiborral, Horváth Tibornéval) (1994);
Országos Népművészeti Kiállítás bronz plakett (1996);
Kakas pályázat,Galéria különdíja (1996);
Mesterremek-díj (2006);
Kárpát-medencei Magyar Népmesemondók, Népzenészek és Népi Mesterségek Őrzőinek Fesztiválja, Gödöllő, Aranyalma-díj első fokozat (2008); Népművészet Mestere díj (2008)
IRODALOM ÉS FORRÁS
Cs. dr. Schwalm Edit: Népművészek Heves megyében. Eger, 1996. 36.
Források
Cs. dr. Schwalm Edit: Népművészek Heves megyében. Eger: Heves Megyei Művelődési Központ – Heves Megyei Népművészeti Egyesület, 1996. 36.
További információ:
http://tiszafured.hu/latnivalo/kultura/ https://77hivatas.hu/bormuves