A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1962

Leírás

Tóth Ildikó Győrben született 1962-ben. A dédszülei – Éhling Péter és Nagy Zsófia – által 1906-ban alapított győri kékfestőműhely révén már gyerekkorában megismerkedett a kékfestő mesterséggel és megszerette azt. A Zrínyi Ilona Gimnázium elvégzése után a Rejtő Sándor Textilipari Szakközépiskolában szerzett textilfestő bizonyítványt. Mesterei édesapja, Tóth József kelmefestő és Dr. Bolyós András kékfestő voltak. A győri Festő utcai műhelyben kezdett el kékfestőként dolgozni nagyanyja majd édesapja irányítása alatt.
Iparengedélyét 1990-ben kapta meg.
Férjével, Gerencsér Zsolttal – aki 2002-ben kékfestőként elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet – rendszeresen tartanak foglalkozásokat iskolákban és győri műhelyükben, ahol hagyományos kézi eljárással és eredeti technológiával készítik a kékfestő textileket. Kutatják és gyűjtik az ősi, hagyományos motívumokat, mintákat.
Kékfestő portékáit hagyományos kézi mintázással, eredeti technológiával, dunántúli mintákkal készíti és rendszeresen zsűrizteti.
Közreműködik szakmai szervezetekben. A Hagyományok Házával közreműködve részt vesz a népi iparművészeti munkák zsűrizésében és a mesterek szakmai támogatásában. 2014 óta titkára a Kisfalföldi Népművészet Egyesületének. 2016 óta a Győr-Moson-Sopron Megyei Iparkamara Hagyományos kézműves szakmai osztály elnöke.
Magyarországon rendszeres résztvevője az évente Budapesten megrendezett Mesterségek Ünnepének, a Múzeumok Majálisának, s bemutatókat tart a Pápai Kékfestő Múzeumban, ahol állandó kiállítást is tart fenn. Állandó kiállítása van továbbá a New York-i Magyar Házban.
A világ számos országában tartott már kiállításokat, bemutatókat és foglalkozásokat az Egyesült Államoktól Kínáig. Rendszeres résztvevője például az ausztriai Gutau-ban rendezett Nemzetközi Kékfestő Találkozó és Vásárnak.
A győri kékfestés szerepel a Győr-Moson-Sopron Megyei Értéktárban, a magyarországi kékfestés hagyománya pedig a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén.
A kékfestés 2018-ban felkerült az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség listájára.
2019-ben Párizsban az UNESCO székházában „Walking the Indigo Walk” c. kiállításon a Győri Kékfestő Műhely munkái képviselték Magyarországot.
2021-ben a Művészeti Akadémiai nem rendes tagjai közé választotta Tóth Ildikót.
Az évszázados családi örökségként kapott mesterség Tóth Ildikó gyermekeivel is folytatódik. Mindkét lánya ismeri és alkalmazza a kékfestés hagyományos technikáját: Bajcsai Brigitta és Gerencsér Enikő pályázatokon és kiállításokon sikerrel szerepelnek.

A Népművészet Mestere díjat 2019-ben kapta meg.

További elismerései:
Népi Iparművész – 2006.
Győr Város Ezüst Emlékérme – 2007.
Győr-Moson-Sopron Megye Ezüst Emlékérme – 2007.
Nyugat-Magyarországi Egyetem Apáczai Csere János Kara Öveges Kálmán díja – 2013.
IPOSZ Aranyozott Emlékérme – 2017.
„25 éves Kamarai Munkáért” emlékérem – 2017.

Fotó: Farkas-Mohi Balázs, ©Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Források

A Győri Kékfestő Műhely honlapja:
http://www.gyorikekfesto.hu/01_rolunk.html

Lenck-Villa: Kékfestők. A Soproni Múzeum néprajzi gyűjteményének mesterség bemutatója:
https://sopronimuzeum.hu/2021/01/18/lenck-villa-kekfestok/

Földvári Gabriella: Eredeti pompájában látható a kékfestő portál. Győrplusz 2019. 08.14.
https://www.gyorplusz.hu/egyeb/eredeti-pompajaban-lathato-a-kekfesto-portal/