A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1905
Halálozási év: 1963

Leírás

A nevezetes galgahévízi „Ötösfogat” tagja volt. Ez a daloló asszonyokból álló, összeszokott csoport az 1950-60-as években számtalan alkalommal lépett fel Magyarország számtalan pontján; szerepelt a Rádióban és a Televízióban is. Szülőföldjük hagyományos dalait Kiss Lajos, Kerényi György és mások gyűjtéseinek hangfelvételei őrzik – ezek az MTA BTK Zenetudományi Intézetének archívumában találhatók.
Katona Jánosné, akinek sorsa nem különbözött jelentősen a környékbeli parasztasszonyok legtöbbjéétől, e sors hétköznapi és ünnepi pillanatait, élményeit gyakran magaköltötte versekben, aktualizált népdalszöveg-változatokban is kifejezte. Így dalai hűen tükrözik és a hallgató számára tapintható közelségbe hozzák azt az életet, amelynek közvetlen kifejezői.
A derűs kedélyű asszony tragikus módon – halálos autóbaleset során – elsőként távozott az „Ötösfogatból”. Koporsóját sirató asszonyok vették körül. Helyét a színpadon senki sem vette át azután.

A Népművészet Mestere kitüntetést 1960-ban kapta meg.

Az "Ötös fogat"

Források

Hangfelvételek:

Kiss Lajos 1953-ban megrendezett gyűjtése Galgahévízen. Irodalom: Ladányi István: „Emlékezés Katona Jánosnéra”. In: Portrék. A Népművészet Mesterei Pest megyében. Budapest: Pest megyei Népművészeti Tanácsadó, 1967. 71–74. Tari Lujza: „Hangszeres zene a magyar népi gyászszertartásban”. Ethnographia 87/1–2 (1976): 133–160. (halottas szokásdallam kottája, a 151. oldalon.)