A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1945

Leírás

Erdész Judit Mária 1945-ben Egerben született. Iskoláit Poroszlón, majd a debreceni Református Gimnáziumban végezte. Egerbe visszatérve mestervizsgát tett női szabó és gyermekruha készítő szakmából. Kisiparosként szülővárosában dolgozott és tanította is a szakmát.
Harmincévesen kezdett ismerkedni a népművészettel és beleszeretett. Vidéki múzeumok gyűjteményeiben, raktáraiban kutatott, Erdélyben Kallós Zoltán magángyűjteményében tanulmányozta a mintakincset, Torockón megtanulta a „ráncba szedést”. Saját környezetében a palóc népművészetet is gyűjtötte, tanulmányozta.
Elvégezte a népi díszítőművészeti hímző és szövő tanfolyamokat, oktató lett mindkét szakterületen. Legnagyobb hatású tanítómesterének Tompa Bélánét a Hevesi Háziipari Szövetkezet akkori elnökét tartja, aki a népi öltözetek újra feldolgozása felé fordította a figyelmét. Hatására a palóc lyukhímzések, a magashímzések rákerültek a ma is viselhető öltözeti darabokra. Palóc vőlegény ing kollekciójával elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet.
Tudását, tapasztalatait könyvek írása, szerkesztése is jelzi: 1984-ben jelent meg Népi szabás és díszítés című könyve, mely két további bővített kiadást is megért. További köteteiben a csipkét és a zsinóros díszmagyart mutatja be. A viseleteket szakrajz formájában is feldolgozta, Magyarországon egyedüliként.
1980 óta vesz részt a hazai népművészeti pályázatokon, ahol rendre díjazzák alkotásait. Ruhái Magyarország számos városában, Európa szinte minden országban bemutatásra kerültek. Legtöbb bemutatója Finnországban volt, ahol oktatott hímzést és magyar gasztronómiát is. Japánban 1995-ben egy világkiállításon képviselte munkájával Magyarországot, de láthatta Észak- és Dél-Amerika, India érdeklődő közönsége is. Viseletei több magyar nagykövetség tulajdonában is vannak. 2018-ban Budapesten a Műcsarnok Kéz – Mű – Remek – Népművészet című Nemzeti Szalon kiállításán is láthatók voltak munkái.
Tanítványai vannak Magyarországon és külföldön, de előadásokon és gyakorlati foglalkozásokon is oktatja az érdeklődőket. Koordinátora volt 5 hevesi faluban a Népművelési Intézet által elindult hímzőkörnek.
Fő tevékenysége ma már a viseletkészítés és magángyűjteménye feldolgozása.
1986-tól a Magyar Néprajzi Társaság tagja.

Népművészet Mestere kitüntetést 1990-ben kapta meg a palóc mintakincs feldolgozásáért.


További elismerései:
A Népművészet Ifjú Mestere – 1980.
Kis Jankó Bori díj – 1982.
Népi Iparművész – 1982.
Kodály Zoltán díj – 2010.
Munkásságát az UNESCO Szellemi Örökség listájára emelték – 2011.

A felvétel Bajsán (Vajdaság) készült könyvének dedikálása alkalmából 2019-ben.

Források

Cs. dr. Schwalm Edit: Népművészek Heves megyében. Eger: Heves Megyei Művelődési Központ – Heves Megyei Népművészeti Egyesület, 1996. 23-25.

Erdész Judit Mária: Népi szabás és díszítés. Oktatási segédanyag a „népi játék és kismesterségek oktatója” tanfolyam hallgatói számára. Hagyományoktatás – Módszertani füzetek. Budapest: Hagyományok Háza, 2005.

Erdész Judit Mária: A csipke. 2017.

Erdész Judit Mária: Díszmagyar és népi zsinórdíszítés. 2015.

A „Bajsai Etno Ház” paraszti hímzései. A rajzokat készítette Erdész Judit Mária. Bajsa, 2019.

Erdész Judit Mária a Népművészet Mestere 70 éves:
https://www.hmne.hu/tartalom/erd%C3%A9sz-judit-m%C3%A1ria-n%C3%A9pm%C5%B1v%C3%A9szet-mestere-70-%C3%A9ves

Erdész Judit Mária oldala:
http://www.erdeszjuditmaria.bakka.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=63

Szerzőként közreműködik folyóiratokban:

Finnországi AIMA művészeti magazin

Nedele Art Information sorozat (Japán) 

Fürge Újjak

Mesterség és Művészet

 

Adattári jegyzetek:

NIT Gyűjtemény, Kecskemét

Dobó István Vármúzeum, Eger