Leírás
Pandur Istvánné, vagy ahogy a faluban ismerik „Risa Marcsa” íróasszony 14 éves korától írja, rajzolja, pingálja Kalocsa és a szállások világszerte ismert motívumait. Anyai ágon örökölte tehetségét, már nagyanyja testvére is íróasszony volt. Az írást (mifelénk a motívumok tervezését, rajzolását írásnak nevezik, ezért hívják a jeles képviselőket is íróasszonyoknak) Magyar Maristól és Szőnyi Marcsától a pingálást Kolozsvári Mihálynétól tanulta, ők valamennyien a kalocsai népművészet tiszta forrásának számítanak. 1968-tól a kalocsai Népművészeti és Háziipari Szövetkezetben Szőnyi Marcsával, Magyar Marissal, Ivók Lászlóné Juliskával, András Ferencnével és Pirisi Julissal írta a mintákat, valamennyien a népművészet mesterei lettek.
1971-óta népi iparművész. Negyed évszázada nyerte el a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány díját egy kézi-gépi hímzéssel készített kalocsai abrosszal.
2003-ban Pécsiné Ács Sarolta-díjjal jutalmazta munkásságát a Kalocsa Népművészetéért Alapítvány. Németország, Ausztria, Svájc, Svédország, Finnország, Dánia, Hollandia, Franciaország, Olaszország, Törökország, Románia, Montreal, Moszkva, Washington magyar értékeinkre kíváncsi közönsége láthatta már Őt hagyományos viseletben pingálni, énekelni, táncolni.
Időről időre részt vesz a szentendrei skanzen rendezvényein, pingálással, tojásfestéssel is segítve a gyerekek népi hagyományainkkal történő megismertetését. Kalocsa és a környék népitáncosai előszeretettel íratják ki vele viseletüket, készíttetik ruháik kiegészítőit, mert mintáinak szín- és formavilága hűségesen őrzi az eredeti ,kalocsait".
Ő maga így vall erről a Smithsonian Folklife Festival Balassi Intézet által szervezett „Magyar Örökség Sokszínű Néphagyomány" Washigton D.C.-beli interjújában: „Pandur Istvánné, Marcsa néni, népi iparművész vagyok. A munkám és a hobbim is a kalocsai népművészet, az írás (rajzolás), pingálás. Kiírni, vagyis kirajzolni terítőket, díszpárnákat, népviseleti ruhákat, asztali futókat (terítőket) szoktam. Pingálni pedig falra vagy tojásra, de bemutatókon papírlapra festek. Drágszélen, egy kis faluban lakom. 2003-ban Pécsiné Ács Sarolta díjjal jutalmazták munkásságomat. Maguk a kalocsai hímzések eredetileg egyszínűek voltak. A XX. század első felében váltak színessé. A festéshez használt színeknek nagyon szép elnevezésük van (pl:lángszin). A minták, motívumok a házakon alkalmazott falfestés mintáit követték a hímzéseken is. Igen elterjedt volt a virágornamentika, amelyek a mezőkön és kertekben megtalálható virágokat tartalmazták. A virágoknak is legalább ilyen sokféle nevük van."
Marcsa Néni tagja a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület, Kézműves Közösségének, a Mezei Virágok Népdalkörnek, a Drágszéli Asszonykórusnak. Pingálásai az ország számos részén, többek között a Kalocsai Fegyház és Börtönben, Kalocsán a Szent István király Lelkészségen, a drágszéli Faluházban, Budapesten a Váci utcában, a mosonmagyaróvári Panoráma Hotelben, a faddi református, a solti, drágszéli, miskei, hajósi katolikus templomban megtalálhatók, de a textilmunkái határainkon túl is fellelhetők. Életművét Romsics Imre: Élő népművészet Kalocsán (Kalocsa,2002), Fehér Katalin: Kalocsa Kincse (Budapest,2006), Lengyel Györgyi: Kalocsai virágok (Budapest,1983) c. könyvei is őrzik. Kalocsa legnagyobb egyházi ünnepe, a jezsuiták által meghonosított Jézus Szíve búcsú 150 éves évfordulójára rendezett nívós kiállításon-melyet Lezsák Sándor parlamenti alelnök és Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek nyitott meg, döntő többségében az általa tervezett egyházi ruhák szerepeltek és vívtak ki osztatlan elismerést.
2021-ben munkássága bekerült a drágszéli értéktárba.
2022-ben születésének 80. évfordulóján alkotói kiállítás nyílt munkáiból a Kalocsai Hagyományőrző Házban. Hrivnák Tünde divattervező legújabb kollekciójának is Ő az autentikus minta tervezője, mely a ma már ritka korai cifra motívumokat mutatja be. Ez a kollekció bemutatásra került 2022. 08.21-én a várban a Mesterségek Ünnepén. 2023-ban meghívást kapott az általa tervezett kollekció Bostonba 2023.04.01-én megrendezésre kerülő Hagyományőrző Napra.
2023.október 23-a tiszteletére dr. Nagy István minisztertől vehetett át miniszteri elismerő oklevelet. Az Agrárminisztérium, Hungarikum Főosztály kitüntető elismerését a népművészet területén nyújtott tevékenységéért kapta.
Pandur Istvánné népi iparművész egész életét a népművészet, a kalocsai kézművesség jegyében élte, éli. A kalocsai népi motívumok ismerője, alkotója, átörökítője. Azok közé a tehetséges emberek közé tartozik, akik a tervezéstől a kivitelezésig a munkafolyamat minden részletét ismerik. Textíliákra mintát tervez, mindezt kézzel és géppel hímezni is tudja, ismeri a viseletkészítés lépéseit, elismert „fityula”(díszes fejfedő) készítő, ért a pingáláshoz, tojásfestéshez, használati tárgyak festéséhez, népi motívumokkal való díszítéséhez. 2022-ben betöltötte 80. életévét, de energikus, szorgalmas.