A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport: ,
Műfaj: ,
Születési év: 1939

Leírás

Tóth Mihályné, Sápi Julianna 1939. május 29-én született a Pest megyei Bagon. Születése után nem sokkal, a háború alatt elveszítette szüleit, így nevelőszülőknél nőtt fel, akik sajátjukként nevelték. Gyermekkorától kezdve a mezőgazdaságban dolgozik, így közelről megismeri a paraszti élet velejáróit, nehézségeit és örömeit. Egész életét szülőfalujában töltötte. Mindennapjainak részeként szerezte meg azokat a népi kultúrából származó ismereteket és tudást, melyeket a mai napig hasznosít családja és környezete legnagyobb örömére.
Már gyermekkorában, az idősebbektől ellesve saját maga készítette a játékbabáinak ruháit az akkori bagi női viseleteket alapul véve, mely készséget és tudást a későbbiekben magas szintre emelt. Az elmúlt évtizedekben számtalan komplett viseletet készített el nem csak a bagi táncosoknak, hanem más, országos hírű együttesek ruhatárába is. A bagi viselet ismeretében, annak készítésében, karbantartásában, és természetesen felvételében és viselésében tudása referenciaként szolgál mindenki számára. Manapság is azon kevés asszony egyike, aki minden nap a hagyományos, saját maga által készített viseletben jár.
Több alkalommal is országos rendezvényeken mutatta be a közönségnek a bagi viseleteket, mint a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség Rendezvényei vagy a Mesterségek Ünnepe színpada. Saját maga készítette viseleteivel több országos kiállításon is részt vett.
Gyermekkori „szórakozása”, a babák bagi viseletbe öltöztetése a mai napig megmaradt, továbbra is készíti a babák apró, nagy türelmet és figyelmet igénylő ruháit, az így beöltöztetett „játékok” már nem csak a kisgyermekek szórakozását szolgálják, hanem „műtárgyként”, ajándékként már a világ számos pontjára eljutottak, Hawaii-tól az Azori szigeteken át Szardíniáig.
Nem csak a viseletkészítés csínját-bínját sajátította el az évek során, hanem a bagi táncoknak, játékoknak, hagyományoknak és nem utolsó sorban a daloknak jó ismerője. Iskolás kislányként 1950-ben tanítója indította el a hagyományőrző csoportot, melyhez aztán hamarosan az idősebb generációk is csatlakoztak. Ezt a csoportot tekintjük a Muharay Népi Együttes alapjának.
Az 1950-es alapítás óta kisebb megszakításokkal, de folyamatosan, a mai napig részt vesz az Együttes munkájában, ennek köszönhetően országszerte, és Európa sok országában volt lehetősége bemutatni szülőfalujának hagyományait és táncait. Ismereteivel, tanácsaival és észrevételeivel – különösen a ruházatra vonatkozóan – segíti a fiatalabb táncosok és a mindenkori művészeti vezető munkáját. Ennek is köszönhető az elmúlt évtizedekben szerzett számos csoportos elismerés, kitüntetés és nívódíj.
Tóth Mihályné 2016-ban a Muharay Szövetség Szólótáncversenyén Fülöp Ferenc-díjat nyert.
Természetesen családjának is átadta a hagyományok szeretetét és ismeretét, férje – az 1950-es évek eleji bagi gyűjtéseken táncoló Tóth Vendel unokája – szintén táncolt az ’50-es években az együttesben, majd az 1970-es és az 1990-es években is vezette az Együttest. Gyermekei közül fia táncolt, lánya pedig jelenleg is táncol az együttesben. 3 unokája, 2 unokamenye és 1 dédunokája szintén az együttes táncosa, illetve egy másik unokája a népi fúvós hangszereken való muzsikálást tanulja.

A Népművészet Mestere kitüntetést 2018-ban kapta meg.

fotó: Komka Péter

Források

Péter Tibor László: Javaslat a Népművészet Mestere díjra. Kézrat, 2018. Bagi Muharay Népművészeti Egyesület.