Díjazottak neve
Dezsőné Borbély Emma
Borbély Emma
-
Település:
Debrecen
- Megye: Hajdú-Bihar
- Ország: Magyarország
- Díjazási év: 2024
- Műfajcsoport: Tárgyalkotók
- Műfaj: szövő
- Születési év: 1950
Leírás
Dezsőné Borbély Emma 1950. november 3-án született Hajdúszoboszlón. A Bessenyei György Tanárképző Főiskolán szerezett diplomát, földrajz-rajz szakon. Pedagógusi munkája mellett 1979-ben a Népművelési Intézet országos szövő tanfolyamán felsőfokú szövő szakoktatói képesítést szerzett.
Vallja, hogy a szövés mestersége igen tág és mélységében megismerni egy élet is kevés, ezért mindig törekedett tanári és szövő alkotói munka összekapcsolására.
Több mint 40 éves pedagógusi munkája során alsó és felső tagozatos gyerekeket, gimnazistákat, főiskolai hallgatókat, óvónőket, pedagógusokat tanított. 25 éven keresztül rajz szakvezető tanárként oktatott a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola Gyakorló Általános Iskolájában ahol a rajz és vizuális kultúra tantárgyba beépítette a néphagyományt, köztük a népi szövés megismerését is. Tehetséggondozó foglalkozások, tanfolyamok keretében vizuális művészetet és a szövés mesterségét tanította. A főiskolai hallgatóknak 17 évig tanított népi szövést.
Szabadidejében szakmai ismereteit bővíti, vászon- és gyapjú szőtteseket, rongy szőtteseket, gubákat készít.
2000-ben jelent meg Paróczainé Simay Ildikóval közösen írt könyve, Szövés lépésről lépésre- címmel.
Tanulmányozza a magyar és más népek szövőkultúráját, hagyományait, tanfolyamokon, továbbképzéseken, előadásokon, táborokban adja tovább a megszerzett tapasztalatokat. 2009 őszétől a debreceni guba kutatásával foglalkozik. Az általa létrehozott Gubás Társulat tagjaival közösen szakmai anyagot, irodalmat állított össze a gubás mesterség történetéről, szövőközpontjairól. Megkereste azokat a helyeket, ahol még ma is látható a ványolás, kallás, ahová a debreceni gubások is hordhatták a gubákat tömöríteni, festeni. Megpróbáltak ma is hordható gubákat készíteni, alkalmazva a régiek karakterét: formáját, szövésmódját, díszítményét Minderről film is készült, illetve a debreceni Kézműves Alapítvány segítségével kiadták A gubás mesterség- című könyvüket.
Egyéni alkotói munkája sikereit bizonyítja az 1985-ben megkapott Népművészet Ifjú Mestere kitüntetés, 1989-ben a Népi Iparművész cím elnyerése. Munkáival jelen van a Mesterségek Ünnepén, rangos hazai és külföldi kiállításokon és pályázatokon (Lengyelország, Ausztria, Nagyvárad, Finnország, Kína).
Díjai:
1987-ben VIII. Országos Népművészeti Kiállítás 3. díj, Nyíregyháza
1990-ben Kecskeméten a XIV. Országos Amatőr Képző- és Iparművészeti Kiállításon díjazás
1997-ben Országos Népművészeti Kiállításon első díj
2010-ben az Élő Népművészet pályázaton bronz oklevél
2011 augusztusában a Hevesi Országos Textilpályázaton első helyezést ért el mai öltözékként is használható szövött gubáival.
2014 Békéscsabán a Gubás Társulat tagjaival közösen megújított gubáikért aranyoklevelet kaptak.
2015-ben a Budapesten megrendezett Élő népművészet kiállításon ezüst oklevelet kapott.
2016-ban a békéscsabai textiles pályázaton viselet kategóriában fekete debreceni gubája első helyezést ért el.
Kitüntetései:
1996-ban Debrecen Város Közoktatásáért kitüntetés
1999-ben a Tanítóképzésért Emlékplakett
2008-ban Pedagógus Szolgálati Emlékérem
2012-ben a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány alkotói ösztöndíja
2013-ban a Mesterségek Ünnepén az Év Mestere kitüntető cím
2016-ban a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Hagyományőrző díja
2024-ben Népművészet Mestere kitüntetés
Közéleti tevékenysége:
A tanári munkája mellett szívesen vett részt művelődési központok kiállításainak, tanfolyamainak szervezésében, Hajdúszoboszlón és Debrecenben. A Hajdú-Bihar megyei Népművészeti Egyesület alapító tagja. 1995-ben a Debreceni Tímárházban szövőműhelyt alakított ki, ahol a szövés mesterségének titkaiba vezette be az érdeklődőket.
1995-ben bekerült az Országos Szakértői Névjegyzékbe, illetve 1998-ban az Országos Szakképzési Szakértői Névjegyzékbe szőnyegszövő szakterületre.
1999-től a válaszúti Kallós Alapítvány szervezésében a Népi játékok és kismesterségek oktatója című képzésen a szövés és a fonás alapjait tanította több alkalommal a pedagógusoknak. Több éven keresztül vezette a júliusi családos táborban a szövő foglalkozásokat.
2008-ban nyitotta meg Hajdúszoboszlón a hortobágyi racka és merinói juh gyapjának feldolgozását bemutató Gyapjúsházat, ahol régi kézi és gépi eszközökkel mutatja be az ide látogató vendégeknek hogyan lesz a gyapjúból textil.
2013. január 22-én a Magyar Kultúra Napja alkalmából a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériájában a korábbi alkotói ösztöndíjasok munkáinak kiállításán mutatta be szőtteseit.
2013. április 6-án a debreceni Nagytemplomban az általa vezetett Gubás Társulat megújított gubáinak kiállítását rendezték meg.
2015-ben a Várkert bazárban rendezett kiállításon szerepeltek gubái.
2016 és 2017 júniusában a NESZ küldöttjeként a kinai Ningbóban megrendezett kulturális fesztiválon mutatta be gubáit.
2017 márciusában Los Angelesben a Magtárban, az ott élő magyaroknak tartott előadást, foglalkozást, divatbemutatót a gubáról.
A 2018-as KÉZ MŰ REMEK Nemzeti szalon kiállításán, majd 2023-ban a Lélek Formák II. Népművészeti Szalon kiállításán a Műcsarnokban szerepeltek gubái.
2024-ben a debreceni Tímárház adott lehetőséget a megújított gubák bemutatására.