A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj: , ,
Születési év: 1897
Halálozási év: 1977

Leírás

A Pest megyei Turán született, 20 holdon gazdálkodó paraszti családban. A családban nem varrt vagy hímezett senki, a fonóban (fonós ház) tanult meg a többiektől varrni, hímezni. Férje már az első világháborúban megrokkant, gyermeke – Ilonka – korán elhunyt.
Már 11-12 éves korában jól varrt, 1974-ig dolgozott. Úgy tartotta magáról, hogy a rajzkészsége nem elég jó, drukkoló szerszámokat készített saját kezűleg – eszközei az olló, harapófogó, kalapács, fa, bádog, réz –, és ezekről a dúcokról – ütőfákról – nyomta a maga tervezte mintákat. Követte a tradíciókat – stiláris szívek, apró vagy nagyobb virágok, lyuksorok, galambok és színhagyományok –, de mindig újat hozott létre. Közel 40 esztendő alatt több mint 500 drukkoló-fát készített. Varrt színes virágmintával szövött atlasz és brokát anyagból, gyolcsból, selyemből turai főkötőt, pruszlikot, női ujjasokat, bujkákat, selyemkendőt. Csodálatos turai lakodalmas öltözékek, lakodalmas kötények, asztalterítők, zsebkendők – egy lakodalomra akár 35-öt is el kellett készíteni – szekrénycsíkok, függönyök és ágyneműk kerültek ki a keze közül. Miseruhát és oltárterítőt is készített.
Jó ismeretségben, barátságban volt Király Ilus kalocsai, Kis Jankó Bori mezőkövesdi hímző asszonyokkal, a Népművészet Mestereivel.
Alapító tagja a Turai Háziipari Szövetkezetnek. Szakkört vezetett, Király Eleknével és Sára Józsefnével, akik szintén Népművészet Mesterei. Ahogyan a fonóban ő is látta, ugyanúgy szívesen adta át másoknak mindazt, amit megtanult és továbbfejlesztett.

1955-ben lett Népi Iparművész.
Népművészet Mestere címet 1956-ban kapta meg.

Források

Irodalom:
Varga Marianna: Turai hímzések, Régi turai hímzések. Budapest, Múzsák 1985
Varga Marianna: Mai Magyar Népi Iparművészet, Budapest, Képzőművészeti Kiadó 1983
Ladányi István (szerk.): Portrék, A Népművészet Mesterei Pest megyében. Budapest, Népművelési Tanácsadó 1967.

Asztalos István (szerk.): Tura története. Tura Nagyközség Önkormányzata, 2001.
„Kék szivárvány átkarolja az eget” című fejezet:
https://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/Tura/index.htm

Bartók Béla Művelődési Ház és Könyvtár, Tura:
Turai mozgóképek a XX. századból – 4. rész (1990/Az emlékezés képei 2010.)
https://www.youtube.com/watch?v=LfWKo_TmCVM

Képek munkáiról:
MTVA Archívum: Tóth G. Mihályné
https://archivum.mtva.hu/photobank?query=%22T%C3%B3th%20G.%20Mih%C3%A1lyn%C3%A9%22

Varga Marianna: A turai hímzések motívumvilága. Tóth G. Mihályné Zsiga Ilona (1897-1977) drukkolóasszony nyomódúcai (70 tábla rajz). Folklór Archívum 1981/13. 83-243.
http://real-j.mtak.hu/5319/1/FolklorArchivum_13.pdf