A kiválasztott menüpont tartalma a menüsor alatt látható.

Település:   
Megye:
Ország:
Díjazási év:
Műfajcsoport:
Műfaj:
Születési év: 1919
Halálozási év: 2001

Leírás

Lévai Józsefné Pelyhe Julianna 1919-ben a Mezőkövesd melletti kis településen Tardon született. A matyó hímzések körébe tartozó legújabb stílusú keresztszemes hímzés kiváló művelője volt. A régi paraszti és az újabb stílusi tardi hímzések megújításával foglalkozott igen sikeresen. Forrásul az 1870-es évekből származó szőtt tardi ingvállak kézelőit és kötények díszítményeit használta, melyeket kék-piros pamutfonallal varrtak. Megújította az 1880-as évektől már kékvászon kötényeken készült keresztszemes hímzést is melyet berliner fonallal hímeztek. Szabadrajzú hímzést nem készített.

Keresztszemes munkáin a szalagszerűen komponált keskenyebb vagy szélesebb csíkokból álló motívumok piros-kék színűek de szívesen alkalmazza a zöld, a sárga és a lila színt is. Jellegzetes tulipánformái mellett kedvelte a „Kossuth bankós” és a szíves-madaras mintákat, melyek fekete alapú párnákon, terítőkön alkalmazott.

1955-ben Népi Iparművész lett.
1956-ban a Népművészet Mestere címet kapta meg.

Források

Irodalom: Domanovszky György – Varga Marianna: Mai Magyar Népi Iparművészet, Képzőművészeti Kiadó, Budapest, 1983. Varga Marianna: Mezőkövesdi Matyó Hímzés, Matyó Népművészeti Egyesület, Mezőkövesd, 2003.